Logo

News

"SZKOŁA PAMIĘTA"

30.10.2019

Pamięć o zmarłych i dbanie o opuszczone groby zawsze była istotnym elementem w pracy dydaktyczno – wychowawczej w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowym Mieście nad Pilicą. Kontynuacją tych wieloletnich działań było przyłączenie się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. W słoneczne piątkowe popołudnie 25 października 2019 roku grupa uczennic angażujących się w działania na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej odwiedziła miejscowy cmentarz. Celem wyjścia było uporządkowanie i odwiedzenie grobów osób zaangażowanych w walki podczas II wojny światowej.

Uczennice wraz z opiekunkami odwiedziły lokalne miejsca pamięci i zapaliły znicze oraz złożyły symboliczne kwiaty. Szczególną uwagę grupa poświęciła zbiorowej mogile żołnierzy walczących w kampanii wrześniowej 1939 roku. Przypomniała im ona o wydarzeniach wojennych, które miały miejsce również w naszych okolicach i bezpośrednio wpłynęły na losy mieszkańców. Działania partyzanckie z 1943 roku pozostawiły ślad w postaci mogiły młodego podchorążego Mieczysława Żelaźnickiego, który zginął śmiercią bohatera w wieku zaledwie 19 lat. Fakt ten poruszył i wywołał zainteresowanie uczennic naszej szkoły. Mimo, iż jest to imienny grób, w ciągu roku pozostaje opuszczony, dlatego zdecydowały się one go uporządkować. Spacer po nekropolii stał się okazją do zgłębienia lokalnej historii i przypomnienia, iż nawet niewielkie miejscowości mogą poszczycić się bohaterstwem swoich mieszkańców. Co więcej, był to pretekst do pochylenia się nad postaciami osób zasłużonych i cenionych przez naszą lokalną społeczność, ale mało znaną naszej młodzieży, jak choćby postać doktora Jana Bielińskiego, założyciela pierwszego w Polsce zakładu przyrodoleczniczego, który funkcjonował w Nowym Mieście nad Pilicą na przełomie XIX i XX wieku i spoczywa na miejscowym cmentarzu.

Jak każdego roku uczniowie klas I – VIII pod kierunkiem wychowawców jak również nauczycieli religii z wielkim przejęciem i zaangażowaniem porządkowali groby poległych w walce o obronę Ojczyzny oraz opuszczone bezimienne mogiły. Pamięć ich uczcili chwilą modlitwy. Klasy szóste będąc na wycieczce w Warszawie nawiedziły Bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela i oddały hołd wielkiemu Polakowi,  a zarazem Patronowi naszej szkoły – Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, który jest tam pochowany.

Dyrektor, nauczyciele i cała społeczność szkolna w roku ważnych wydarzeń – 80 Rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75 Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego –  angażuje się w pielęgnowanie pamięci o bohaterach dzięki którym otrzymaliśmy wielki dar jakim jest WOLNOŚĆ.

Dyrektor zaprasza

mgr Katarzyna Grzyb

 

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
ul.Szkolna 4 
26 - 420 Nowe Miasto nad Pilicą
tel./fax: 48 67 41 221
tel: 48 67 40 002 
e-mail:

specjw@box43.pl

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.