Logo

MOTYWACJA

Kochani!

Większość z nas zna to słynne powiedzenie Kubusia Puchatka. Bywa czasem tak, że brak nam MOTYWACJI do działania, a każdy dzień upływa wolno z oczekiwaniemna następny – być może aktywniejszy.

Docierające od rodziców sygnały, że w obecnym czasie pandemii, kiedy nauka odbywa się w systemie zdalnym,  w wielu domach bardzo często są "piżamowe" dni, a dzieciz trudem budzą się w południe - były inspiracją do poruszenia tego problemu. 

   Takie rozleniwienie, to nic dobrego. " Piżamowy" dzień, co prawda jest potrzebny, ale tylko od czasu do czasu. Każdy człowiek lepiej funkcjonuje, kiedy ma schemat działania, plan dnia, pewną "ramówkę". Wie kiedy jest aktywność - praca, nauka, sport, a kiedy odpoczynek i relaks. Stałe godziny posiłków są również gwarancją dobrej formy i zdrowia.

Co zrobić ŻEBY SIĘ CHCIAŁO, żeby zmobilizować się, wziąć w garść i ruszyć do przodu? Co zrobić, żeby zrezygnować z chwili komfortu okraszonej sporą dawką lenistwa?

Potrzebna jest MOTYWACJA rozumiana jako chęć i wewnętrzna siła, niezbędna do podjęcia pierwszych kroków do pozytywnych zmian – bo o takie chodzi.

Postawienie sobie celów, wyzwań i konstruktywne działanie rodzi się z MOTYWACJI, ale ona sama nie wystarczy.

Niezbędna do osiągnięcia sukcesu jest SAMODYSCYPLINA. I to ona jest ważniejsza. Powinna zawsze rządzić, bez względu na nastrój, warunki atmosferyczne i inne czynniki. Z nią po prostu "robisz swoje", bo masz "dobry cel", pragnienie. Sukces jest przed Tobą i pcha Cię do przodu.

SAMODYSCYPLINA to inaczej: 

silna wola, samokontrola, samoregulacja, panowanie nad swoimi emocjami i zachowaniami. To pożyteczny, POZYTYWNY NAWYK, kluczowy do osiągnięcia sukcesu.

Jeśli pojawia się w konkretnym obszarze życia, wpływa jednocześnie na inne obszary.
To jest jak system naczyń połączonych. Jeśli uda Ci się wypracować pewne działania, zmienić nawyki, schematy - przekłada się to na inne dziedziny Twojego życia.

Kilka sposobów na rozwinięcie SAMODYSCYPLINY:

  • Zbierz siły i ZMOTYWUJ SIĘ do pozytywnych zmian w Twoim życiu.
  • Wyznacz sobie CEL, który chciałbyś osiągnąć.
  • Miej świadomość KORZYŚCI z podjęcia działań i STRAT w wyniku ich zaniechania.
  • Pozbądź się wymówek i ZACZNIJ OD ZARAZ.
  • Stwórz PLAN DZIAŁANIA i wyznacz sobie bliższe i odleglejsze TERMINY.
  • MAŁYMI KROCZKAMI i SYSTEMATYCZNIE działaj. Nie zbaczaj z właściwego kursu. Powtarzaj, powtarzaj...
  • Nie zrażaj się PORAŻKAMI - wyciągaj z nich wnioski.
  • NAGRADZAJ SIĘ za dotychczasowe postępy i małe zwycięstwa.

SAMODYSCYPLINA wiąże się ściśle z umiejętnością kontrolowania samego siebie. Dotyczy to chwil pokusy i chęci rezygnacji, jak również świadomości swoich mocnych stron i jak najlepszego ich wykorzystania.

ROZWIJANIE SAMODYSCYPLINY nie jest łatwe. Jest to jednak KLUCZ DO wspaniałego życia, bez którego nie sposób osiągnąć żadnego trwałego SUKCESU.

Zmiana dotychczasowych nawyków poprzez budowanie samodyscypliny sprawi, że mniej "będzie bolało", kiedy wrócisz do szkoły.

Wielokrotnie w poprzednich postach sugerowałam, żeby dobrze wykorzystać ten czas izolacji. Pomyśl, jak dobrze byłoby zasypiać nie marząc o lepszym, lecz z poczuciem, że to był dobry dzień i uśmiechnąć się do niego, bo Ty o to zadbałeś. Życzę Ci podjęcia konsekwentnej pracy nad sobą i osiągnięcia sukcesu.

Pozdrawiam Was jak zawsze cieplutko i zdrowosmileyheart

Wasz pedagogsmiley

 

 

 

 

 

Dyrektor zaprasza

mgr Katarzyna Grzyb

 

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
ul.Szkolna 4 
26 - 420 Nowe Miasto nad Pilicą
tel./fax: 48 67 41 221
tel: 48 67 40 002 
e-mail:

specjw@box43.pl

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.