Logo

News

CZYSTE POWIETRZE

28.10.2019

  W roku szkolnym 2019/2020 Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowym Mieście nad Pilicą przystąpiła do edukacyjnego programu ekologicznego „Czyste Mazowieckie”. W dniu 24 października 2019 roku w naszej szkole przeprowadzono w ramach tego programu szkolenie pt.: „Czyste powietrze”, którym objęto uczniów z klas III – V, VII – VIII.

Ważne jest zainteresowanie tym tematem nie tylko uczniów, lecz również za ich pośrednictwem rodziców i opiekunów. Od dorosłych zależy wybór czy palić będą śmieciami we własnych gospodarstwach, czy będą korzystać z ekologicznych źródeł energii, czy będą jeździć samochodami z napędem elektrycznym lub gazowym, czy tym który zanieczyszcza środowisko. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się czym jest smog? Wiedzą już, że jest to zjawisko atmosferyczne, które powstaje w efekcie mieszania się powietrza z dymem i spalinami. Pojęcie stanowi połączenie angielskich słów smoke (dym) i fog (mgła). Dzieci potrafią wyjaśnić czym jest czyste powietrze. Jak również wskazać co „brudzi” powietrze. Zanieczyszczają powietrze szkodliwe związki chemiczne - tlenki siarki i tlenek azotu oraz substancje stałe, jak tzw. pyły zawieszone. Głównym źródłem tych organicznych związków jest węgiel, a także ropa naftowa i jej pochodne (asfalt, koks, benzyna). Uwalniają się one w dymie.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia, które przeprowadzone zostały w obecności dzieci. Z wielką uwagą uczniowie obejrzeli kilka filmów, które poszerzyły ich wiadomości na tak ważny temat.  Pracując w kilku grupach wskazali co należy zrobić, aby nasze powietrze stało się lepsze.

Długoterminowe jak i krótkotrwałe narażenie na zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi wywołuje schorzenia układu krążenia i układu oddechowego. Negatywnym skutkiem takiej sytuacji są przedwczesne zgony, powikłania sercowo-naczyniowe, w tym zawał serca i udar mózgu, rozwój przewlekłych chorób układu oddechowego, np. astma u dzieci. Najbardziej narażone są osoby w podeszłym wieku i dzieci.

Nadzieją na to, że poprawa stanu powietrza jednak nastąpi, są ludzie młodzi. Ich kreatywność, pomysłowość a przede wszystkim odpowiedzialność. Nie trzeba
im tłumaczyć, jak ważna jest jakość tego, czym oddychamy. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tych zagrożeń i dlatego śledzimy informacje o zanieczyszczeniu powietrza. Coraz częściej stosujemy się do zaleceń i ograniczamy pobyt na świeżym powietrzu, a nawet nosimy maseczki.

Po zakończonych zajęciach uczniowie otrzymali pakiety edukacyjne, plakaty i ulotki informujące o zagrożeniach, jakie dla naszego zdrowia powoduje smog. Zanosząc materiały do swoich domów wywołają zainteresowanie tym tematem rodziców i opiekunów.

Dyrektor zaprasza

mgr Katarzyna Grzyb

 

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
ul.Szkolna 4 
26 - 420 Nowe Miasto nad Pilicą
tel./fax: 48 67 41 221
tel: 48 67 40 002 
e-mail:

specjw@box43.pl

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.