Logo

News

„Savoir - vivre przy stole.”

28.10.2019

Już po raz kolejny nasza szkoła w roku szkolnym 2019/2020 przystąpiła do programu promującego zdrowy styl życia, pt.: „DOBRZE JEMY ZE SZKOŁĄ NA WIDELCU”.

Realizację zagadnień powyższego programu pierwszoklasiści rozpoczęli zajęciami pt.: „Savoir - vivre przy stole.” Dobre wychowanie, dobre maniery, poprawne zachowanie, niewątpliwie czyni z nas ludzi, budzących sympatię i szacunek. Dlatego też już od najmłodszych lat należy wpajać dzieciom, że wszystko to jest istotą savoir vivre
i znaczy tyle, co życzliwość dla ludzi, uprzejmość, tolerancja. To obcowanie z ludźmi
w sposób kulturalny.

Nauczyciele mają wiele okazji do obserwowania zachowań dzieci oraz wzmacniania wiedzy, umiejętności i pozytywnych postaw. Obserwując dzieci także podczas spożywania posiłków, możemy stwierdzić, iż w tym zakresie jest wiele do poprawienia. Dzieci bowiem często zapominają o nawyku mycia rąk, przyjmują niechlujną postawę przy jedzeniu, nie potrafią poprawnie posługiwać się sztućcami. Szkoła jest miejscem, w którym możemy nadrobić zasady dobrego wychowania. Sama chęć bycia nienagannym jest już godna pochwały. Celem zajęć zrealizowanych dnia 24.10.2019 r. w klasie I b było wzbogacenie wiedzy na temat prawidłowych nawyków wśród dzieci związanych z kulturą spożywania posiłków. Uczniowie mogli kształtować właściwe nawyki higieniczne. Wspólnie uczyli się poprawnie i estetycznie nakrywać do stołu, stosując ogólnie przyjęte zasady. Poznawali nowe sposoby składania serwetek. Kształtowali znajomość podstawowych zasad grzecznościowych podczas przyjęcia, etykiety przy stole. Poznali pracę kelnera, a także dowiedzieli się jak  odczytywane są przez niego różne znaki, prezentowane przez gości. Uczniowie samodzielnie komponowali zdrowe i smaczne posiłki pamiętając, że jemy też oczami. Odgrywając scenki dramowe pt.: „Wizyta w restauracji” prezentowali właściwe reakcje w konkretnych sytuacjach. Oceniali postępowanie swoje i innych osób. Wcielając się w rolę gości, czy  kelnerów poznawali zachowania kulturalne, ale również takie, których nie należy powielać. Wypełniając karty pracy mogli utrwalić zdobytą podczas zajęć wiedzę.

Na podsumowanie uczniowie stwierdzili, że nabyte umiejętności oraz wiadomości na pewno okażą się przydatne w ich życiu. Obiecali już zawsze stosować kulturalne zasady podczas spożywania posiłków.

Dyrektor zaprasza

mgr Katarzyna Grzyb

 

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
ul.Szkolna 4 
26 - 420 Nowe Miasto nad Pilicą
tel./fax: 48 67 41 221
tel: 48 67 40 002 
e-mail:

specjw@box43.pl

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.