Logo

News

100 ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

13.11.2018

„WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM”

100 ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

w Nowym Mieście nad Pilicą

 

Jak co roku w naszej szkole odbył się apel z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponieważ w tym roku przypada SETNA ROCZNICA tego wydarzenia, okazja była szczególna. Również przedstawienie przygotowane przez uczniów pod okiem Pani Doroty Tkacz i Pani Katarzyny Maciągowskiej było na najwyższym poziomie.

Dzieci przez ponad miesiąc wspólnie przygotowywały nie tylko wiersze i pieśni patriotyczne, ale również nawiązujące do polskiej tradycji kostiumy: haftowane chusty, stroje ludowe, białe bluzki z kołnierzykiem i obowiązkowe biało czerwone kotyliony. Szczególną uwagę zwrócił kostium Józefa Piłsudskiego.  Do historii naszego kraju nawiązywała również scenografia: flagi i godło Polski, drzewo przyozdobione biało-czerwonymi liśćmi oraz symboliczny grób nieznanego żołnierza walczącego o niepodległość.

We wspólnym świętowaniu odzyskania Niepodległości w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowym Mieście nad Pilicą wzięli udział nie tylko wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy, ale również przewodniczący Rady Miejskiej Pan Tomasz Pietrucha, rodzice i dziadkowie dzieci. Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Janina Wyszkowska, która w przemówieniu krótko przybliżyła historię odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów.

O godzinie 11.11 wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego przy akompaniamencie s. Teresy Mróz, włączając się w ten sposób w ogólnopolską akcję „REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ.”.

Muzycznym motywem przewodnim przygotowanej akademii było „Pragnienie Miłości" Fryderyka Chopina. Podczas przedstawienia można było usłyszeć wiele patriotycznych pieśni. Uczniowie wykonali między innymi takie utwory, jak: My – Pierwsza BrygadaPiechotaBiałe Róże. Śpiewy uzupełniała muzyka gitarowa. Na duże brawa zasłużyła piosenka śpiewana na dwa głosy przez uczniów kl. VII a – „My pierwsza brygada”. Młodzi aktorzy przygotowali też repertuar wierszy upamiętniających walkę    o niepodległość. W wykonaniu uczniów można było usłyszeć fragment przemówienia marszałka Józefa Piłsudskiego. Szczególnie w pamięci zapadło zdanie: „Ten tylko wart nazwy człowieka, który ma pewne przekonania i potrafi je bez względu na skutki wyznawać czynem”. Przedstawienie zakończył utwór Ludwika Wiszniewskiego „11 Listopada” w wykonaniu uczennicy kl. II b: „Dzisiaj wielka jest rocznica: Jedenasty Listopada!... Tym, co zmarli za ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa ...”.

Na zakończenie uroczystości wszyscy zgromadzeni uroczyście odśpiewali „Rotę”. Uczniowie zostali nagrodzeni burzliwymi oklaskami. Przedstawienie, pomimo podniosłego charakteru, przybliżyło historię odzyskania niepodległości w sposób ciekawy i przystępny zarówno dla najmłodszych, jak i dla ich starszych kolegów.

Liczna grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła również w gminnych obchodach 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed niedzielną mszą świętą o godzinie 17.30 w Klasztorze O.O. Kapucynów dzieci zaprezentowały  fragmenty części artystycznej, która wcześniej została przedstawiona w szkole. Jako młodzi patrioci z biało – czerwonymi flagami wzięli udział w przemarszu pod obelisk na placu O. Honorata, odśpiewaniu hymnu państwowego i złożeniu kwiatów jako symbolu wdzięczności poległym za wolność Ojczyzny.

Wszyscy w tym szczególnym dniu jeszcze bardziej zrozumieli, że niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze. Jest to wielki dar, którego nie możemy zmarnować.

                                                                                                         PSP im. K. S. Wyszyńskiego

Dyrektor zaprasza

mgr Katarzyna Grzyb

 

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
ul.Szkolna 4 
26 - 420 Nowe Miasto nad Pilicą
tel./fax: 48 67 41 221
tel: 48 67 40 002 
e-mail:

specjw@box43.pl

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.