Logo

News

News zdjęcie id 153

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ DOROTĄ MULARCZYK

20.03.2018

 

16 marca 2018 r. w progach naszej szkoły gościliśmy panią Dorotę Mularczyk autorkę książek fantastyczno – przygodowych dla dzieci i młodzieży w wieku 9 – 14 lat. Pisarka cyklu powieściowego „Magiczny świat tuż za płotem”, książek dla najmłodszych np.: „Jagódkowe pogotowie ratunkowe”, „Smok Paprok i prawdziwy paprok” czy „Czarna mucha”.

Nasz gość spotkał się z młodymi czytelnikami w czasie czterech spotkań o różnorodnej tematyce, adekwatnej do wieku uczestników.

Podczas zajęć pani Dorota Mularczyk rozmawiała o początkach swojej twórczości. Opowiadała o tym, że po raz pierwszy sięgnęła po długopis, kartkę i zaczęła pisać, kiedy jej małe dziecko nie dało zasnąć. W taki właśnie sposób powstała jej powieść zatytułowana „Magiczny świat tuż za płotem - Przejście 1”.

Podczas prelekcji przygotowanej dla klas pierwszych i drugich, podpartej prezentacją dotyczącą: „Opowieści ze świata pszczół”, pisarka opowiadała o życiu i zwyczajach tych owadów. Najmłodsi uczniowie mogli zobaczyć,  jak doskonale zorganizowana jest ta populacja oraz jak wygląda codzienność w pszczelim ulu.

Temat kolejnych zajęć z trzecioklasistami był następujący: „Klawiatura obok pióra”. Podczas prowadzonej na wesoło dyskusji, wykorzystując anegdoty ze swojego życia, pani Dorota Mularczyk chciała, żeby dzieci same odkryły, co jest dla nich bardziej wartościowe, komputer czy książka.

Pisarka poruszyła również kwestię konsekwencji nadmiernego,  niekontrolowanego korzystania z komputera, dotyczącą głównie gier komputerowych. Jako wypełnienie czasu „z dala od komputera” poleciła lekturę swoich książek.  Podkreślając,         że nie czyta się ich do poduszki, bo na pewno nie spowodują senności.

Również uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w spotkaniu poruszającym tematykę wartości spędzania czasu wolnego z książką. Poznali również tajniki pracy pisarki, etapy powstawania jej powieści oraz dowiedzieli się, skąd autorka czerpie swoje inspiracje do pisania.  

Klasy VII wzięły udział w pogadance pt.: „Głowa wolna od uzależnień”, czyli jak nie dać się przeciągnąć na stronę świata telefonów komórkowych, tabletów i komputerów oraz jak bronić się przed różnymi używkami. Poruszona była również tematyka bezpieczeństwa w internecie oraz odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych.

Pani Dorota Mularczyk wskazała uczestnikom zajęć sposoby rozwijania swoich talentów. Zachęcała dzieci do udziału w konkursach, jakie cyklicznie organizuje na swoim blogu internetowym. Zapoznała uczniów z wybranymi fragmentami swoich powieści, które można było potem zakupić, uzyskując autograf z dedykacją. Nie zabrakło  również pamiątkowych  zdjęć oraz wpisu do Kroniki naszej szkoły.

Spotkanie miało na celu upowszechnienie czytelnictwa oraz rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. Przebiegało w miłej i radosnej atmosferze. Okazało się ciekawe i owocne. Pisarka w swoich wystąpieniach podkreślała rolę książki w życiu dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że przesłanie autorki,  jeszcze długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. 

Czy warto przeczytać książki pani Doroty Mularczyk? Każdy powinien sam się przekonać przychodząc do naszej szkolnej biblioteki i wypożyczając książkę pisarki.

Dyrektor zaprasza

mgr Katarzyna Grzyb

 

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
ul.Szkolna 4 
26 - 420 Nowe Miasto nad Pilicą
tel./fax: 48 67 41 221
tel: 48 67 40 002 
e-mail:

specjw@box43.pl

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.