Logo

News

News zdjęcie id 110

Dzień Patrona

 

 

 

„13 LAT Z PATRONEM” – Dzień Patrona w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowym Mieście nad Pilicą

Dzień 28 maja 2015 roku był w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowym Mieście nad Pilicą dniem szczególnym, ponieważ świętowaliśmy Dzień Patrona szkoły, którym od 13 lat jest Kardynał Stefan Wyszyński. W ten szczególny dla nas dzień mieliśmy możliwość gościć Burmistrza Miasta i Gminy p. Mariusza Dziubę, Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy p. Tomasza Pietruchę, Przewodniczącego Komisji Oświatowej p. Dariusza Dziubę, wikariusza naszej parafii ks. Sylwestra Bernata oraz Przewodniczącą Rady Rodziców p. Beatę Pakułę.Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym, której przewodniczył ksiądz proboszcz Jan Widera, a koncelebransem był także ksiądz Sylwester, posługę w konfesjonale pełnił ksiądz Henryk.  Po powrocie do szkoły odbył się uroczysty apel poświęcony Patronowi. Myślą przewodnią były słowa prymasa Tysiąclecia: „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dla niej żyć”. Uczniowie klas IV – VI pod opieką p. Doroty Tkacz oraz s. Zofii Władyszewskiej przypomnieli postać Kardynała w pieśniach, wierszach i cytatach z Jego wypowiedzi. Podkreślili, że całe życie Prymasa mocno związane było z Matką Bożą, a Jego patriotyczne kazania zawsze broniły wiary oraz wartości narodowych. Troszczył się o rodzinę i wychowanie młodego pokolenia. Następnie finaliści konkursu „Prymas Wyszyński w poezji i piosence” – Milczarczyk Przemysław, Litwińska Klaudia, Wieczorek Aleksandra, Sławińska Zuzanna – zaprezentowali swoje autorskie wiersze i piosenki poświęcone Patronowi. W jednym z wierszy można było usłyszeć słowa nad którymi warto się zastanowić: „To wielki wzór dla każdego człowieka, do jego świętości droga nam daleka”.

Po części artystycznej głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy p. Mariusz Dziuba wracając wspomnieniami do swojego dzieciństwa i osobistego spotkania z Prymasem na Górce Zgody w Łęgonicach. Pani dyrektor również nawiązała do słów kardynała Wyszyńskiego „Polska oczekuje od was zachowania dumy narodowej, która każe wam wszędzie pamiętać, z jakiego pnia dziejowego wyrośliście, jakim duchem się rządzicie, pełni uczuć miłości społecznej, pokoju i sumienności. Oczekuje abyście umieli brać od świata to, co wartościowe, odróżniać zło od dobra, nie dając się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężając”.

Na zakończenie uroczystości zostały złożone kwiaty przez uczniów i zaproszonych gości pod pamiątkową tablicą poświęconą Patronowi.

Galeria

Dyrektor zaprasza

mgr Katarzyna Grzyb

 

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
ul.Szkolna 4 
26 - 420 Nowe Miasto nad Pilicą
tel./fax: 48 67 41 221
tel: 48 67 40 002 
e-mail:

specjw@box43.pl

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.