Logo

News

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH ORAZ DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

16.05.2018

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

ORAZ DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ

IM. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO

W NOWYM MIEŚCIE NAD PILICĄ

 

        8 maja 2018 r. w ramach Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz obchodzonego – 23 kwietnia Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich w naszej szkole odbyła się uroczystość promująca książki i czytelnictwo. Spotkanie rozpoczęło się omówieniem zalet czytania oraz ciekawostek dotyczących książek. Następnie uczniowie z klasy V a zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom inscenizację słowno-muzyczną pt.: „Strajk książek”. Uczestnicy pokazali swoje umiejętności aktorskie. Zadbali również o odpowiednie dla każdej postaci epokowe stroje.

Akcja scenariusza rozgrywała się w szkolnej bibliotece. Opowiada o tym, że postacie z książek opuszczają karty lektur szkolnych i rozpoczynają STRAJK, odmawiając „pracy”, czyli pełnienia głównej roli w swoich historiach, np. Ambroży Kleks opuszcza – „Akademię Pana Kleksa”, Kot – „Alicję w Krainie Czarów”, Nel –  „W pustyni i w puszczy”, Zenek – lekturę „Ten obcy”, Drwal – „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”, a Jagienka stronice książki „Krzyżacy”.

Przy filiżankach herbaty książkowe postacie rozpoczynają burzliwą dyskusję  z bibliotekarką mówiąc, że boją się komputerów i telewizji, że „przegrywają z nimi na starcie”, a uczniowie nie chcą czytać książek z ich udziałem. „Po co więc mają się męczyć   i przeskakiwać po stronicach” – tak argumentują. Niespodziewanie jednak tę żywą debatę przerywa czytelniczka, która przyszła do biblioteki wypożyczyć lekturę. Oczywiście rzecz jasna, żadnej z wymienionych przez nią tytułów, nie było z wiadomych powodów. Uczennica zarzuca strajkującym egoizm, mobilizując je do powrotu tam, skąd przybyły. „Dzieci jednak czytają!” – o tym przekonali się książkowi bohaterowie i z radością powrócili na karty swoich historii, śpiewając zwycięską piosenkę.

W drugiej części uroczystości odbył się pokaz mody bibliotekarskiej na rok 2017/2018.

Celem spotkania było zachęcenie dzieci i młodzieży do odwiedzania biblioteki i czytania książek. Musimy pamiętać, że w dobie komputerów, książka jest, była i będzie ważna oraz potrzebna.  Dostarcza nam nie tylko wiedzy, rozrywki i emocji, ale także pobudza fantazję, rozwija umiejętności i  zainteresowania, rozszerza świadomość, skłania do refleksji i rozmyślań. Wzbogaca. Książka  pomaga nam zrozumieć siebie. Dlatego czytajmy książki!

Mamy nadzieję, że przedstawienie, jak również wszystkie działania podjęte w trakcie trwania Tygodnia Bibliotek znacząco wpłynął na podniesienie poziomu czytelnictwa w naszej szkole.

Dyrektor zaprasza

mgr inż. Janina Wyszkowska

 

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
ul.Szkolna 4 
26 - 420 Nowe Miasto nad Pilicą
tel./fax: 48 67 41 221
tel: 48 67 40 002 
e-mail:

specjw@box43.pl

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.